nastykukultur.pl

Blog o tematyce turystycznej, kulinarnej i lifestylowej

Zdrowie

Jak długo goją się rany po operacji?

Jak długo goją się rany po operacji?

Jeśli w ostatni czasie przeszedłeś zabieg operacyjny, mogły pozostać ci po nim rany. Sprawdź jak długo goją się rany po operacji i jak o nie dbać.

W artykule znajdziesz informacje o tym:

  • jak wygląda proces gojenia się ran
  • jak dbać o rany pooperacyjne
  • od czego zależy szybkość procesu gojenia

Jak długo goją się rany po operacji? – specyfika procesu

Rany pooperacyjne powstają w wyniku przerwania anatomicznej ciągłości tkanek podczs zabiegu chirurgicznego. Istnieje kilka rodzajów takich ran:

  • rany czyste – powstałe w wyniku operacji na odkażonej skórze
  • rany czyste skażone – rany, w których zaszło otwarcie układu pokarmowego, moczowego, płciowego lub dróg oddechowych
  • rany skażone – ten rodzaj ran spotyka się z dużym skażeniem drobnoustrojami; w takich przypadkach odbywa się chirurgiczne oczyszczanie rany, a potem jej szycie.

Zwykle rany goją się przez rychłozrost, czyli przez sklejenie brzegów rany ze sobą, które zwykle wykonuje się przez szycie. Po operacjach chirurgicznych blizny są zwykle cienkie, a z czasem coraz mniej widoczne. Im głębsza jest rana oraz im większy jest ubytek tkanki z rany, proces gojenia będzie bardziej skomplikowany i boleśniejszy. Tak samo dzieje, się kiedy rana będzie zakażona. Jeśli nie będziemy dbali o prawidłową pielęgnację rany pooperacyjnej, może ona zostawić na skórze widoczne blizny. Innym zagrożeniem mogą być także zrosty pooperacyjne, czyli źle połączone tkanki po zabiegu. To jak długo goją się rany po operacji zależy od tego, jak będziemy o nie dbać. Szybki okres gojenia może również oznaczać małą bliznę. 

Co przyspiesza gojenie się ran pooperacyjnych?

Na pytanie co przyspiesza gojenie się ran pooperacyjnych istnieje jedna prosta odpowiedź – prawidłowa i regularna pielęgnacja. W takim przypadku kluczowe będzie zastosowanie właściwych opatrunków na rany pooperacyjne. Plastry stosuje się zaraz po operacji i mają one służyć wchłanianiu się krwawienia. Dodatkowo zabezpieczają zranione miejsce przed zakażeniami, które mogą się wdać w zszytą ranę i przed mechanicznymi uszkodzeniami. Opatrunek powinniśmy zmieniać co 2-3 dni. Jeśli gojenie się rany przebiega prawidłowo, lekarz zadecyduje kiedy można pozostawić ją bez opatrunku. 

Ważne jest, aby w początkowych fazach gojenia się regularne oczyszczanie rany. Należy chronić ją przed zakażeniem. Pomoże nam przyspieszyć proces utrzymywanie wilgotnego środowiska i zabezpieczenie rany przed mechanicznymi uszkodzeniami. 

jak długo goją się rany po operacji

W kolejnych dniach po operacji musimy pamiętać o codziennej higienie ciała, która powinna się odbywać ze specjalną ostrożnością ze względu na ranę. Jeśli blizna pooperacyjna jest rozległa, proces gojenia przyspieszy masaż blizny, na który mówi się również mobilizacja blizny. Można ją zacząć stosować już po zdjęciu szwów. Taki zabieg pozwala tkankom zachować elastyczność, a w przyszłości uchroni nas od przykrego uczucia ciągnięcia przez bliznę. Równie ważne jest noszenie prawidłowych ubrań, które w okolicach rany będa odpowiednio luźne i niedrażnące. W niektórych sytuacjach może być również korzystne zrezygnowanie lub ograniczenie aktywności fizycznej. Może ona przeciążać nasz organizm i wydłużyć proces gojenia się ran. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo goja się rany po operacji. Wszystko zależy od rodzaju rany oraz wielu innych czynników, takich jak ogólna kondycja naszego organizmu i sposób pielęgnacji naszej skóry.

Udostępnij