nastykukultur.pl

Blog o tematyce turystycznej, kulinarnej i lifestylowej

Turystyka

Gdzie leży Albania – czy paszport jest konieczny?

Gdzie leży Albania – czy paszport jest konieczny?

Albania to kraj, który położony jest w południowej części Europy, na półwyspie Bałkańskim. Leży nad Adriatykiem i Morzem Jońskim. To, gdzie leży Albania sprawia, że jest to wręcz wymarzone miejsce na wakacje. Sprawdź najważniejsze informacje przed wyjazdem tam na wakacje. 

Gdzie leży Albania – wakacje

W ostatnich latach coraz więcej turystów wybiera wakacje w Albani. Jest to spowodowane przez wiele czynników, takich jak to gdzie leży Albania. Jednym z nich jest piękne wybrzeże. Na północy Albani mamy do czynienia z Morzem Adriatyckim, który oferuje piaszczyste plaże i łagodne wejście do wody – warunki idealne dla rodzin z dziećmi. Z kolei na południowym wybrzeżu turyści mogą wykąpać się w Morzu Jońskim. Interesująca linia brzegowa charakteryzuje się po tej stronie Albani żwirowymi plażami, klifami i górzystym krajobrazem.  

Oczywiście nie samymi plażami turysta żyje. Jeśli odwiedzimy stolicę możemy liczyć na tętniące życie nocne. Niestety w pozostałych częściach kraju z całonocnymi imprezami może być gorzej. Kluby są najczęściej otwarte tylko przez kilka miesięcy w roku. Dlatego Albanię poleca się osobom, które bardziej niż imprezy kochają naturę. Przez liczną obecność gór, kanionów i rzek, są tam idealne warunki do obcowania z dziką przyrodą. 

Albańska kuchnia

Albania to kraj, którego kuchnia jest dosyć specyficzna. Rzadko kiedy można spotkać wykwintne i wyszukane dania. Typowa kuchnia albańska jest sycąca, tłusta i przede wszystkim prosta. W daniach obiadowych najczęściej podaje się grillowane mięso. Na wybrzeżu oczywiście królują ryby i owoce morza. Warto ich spróbować. Na południu natomiast można znaleźć małże, które hodowane są w Jeziorze Butrinti. Krytycy uważają je za jedne z najlepszych na świecie. 

W piekarniach warto jest spróbować wypieku nazywanego byrek. To wielowarstwowe ciasto, podobne do francuskiego lub filo, które jest nadziewane serem, mięsem lub warzywami, takimi jak szpinak, pomidory czy ziemniaki. 

Gdzie leży Albania – pogoda na wakacje

Ze względu na to gdzie leży Albania, najpiękniejszy jest tam okres wakacyjny. Oczywiście większość turystów wybierze na wakacje sezon letni, czyli lipiec i sierpień. Wybierając się w tym okresie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że na wybrzeżu będą tłumy, a lokale najprawdopodobniej podwyższą ceny przez zwiększoną liczbę podróżnych. Z tego powodu polecamy wybranie się do Albani w czerwcu lub we wrześniu. Pozbędziemy się wtedy problemu zwiększonych cen i nadmiaru turystów. Jedynym minusem takiego rozwiązania może być fakt, że duża część nadmorskich biznesów będzie poza sezonem zamknięta.  

gdzie leży Albania

Albania – paszport i inne ważne dokumenty

Mimo że Albania nie jest krajem Unii Europejskiej, jej granicę można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele polscy nie są obciążeni obowiązkiem wizowym. To oznacza, że nic nas nie ogranicza przed wyjazdem. 

Jeśli chcemy jechać do Albani własnym samochodem, musimy pamiętać o wykupieniu zielonej karty. Jest to prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele dają ją swoim klientom za darmo lub za niewielką opłatą rzędu 20-25 zł. 

Albańska waluta to lek. Charakterystycznym zjawiskiem dla tego kraju jest to, że w dalszym ciągu, mimo rozwoju płatności bezgotówkowych, operuje się tam pieniędzmi. Z roku na rok jest coraz więcej bankomatów, nie można jednak być zdziwionym jeśli w lokalu nie będzie terminala do płatności kartą.

Udostępnij