nastykukultur.pl

Blog o tematyce turystycznej, kulinarnej i lifestylowej

Turystyka

Zwichnięcie – pierwsza pomoc

Zwichnięcie – pierwsza pomoc

Zwichnięcie to dosyć popularny uraz. Często zdarza się przez przypadek w wyniku uprawiania sportu czy zwykłego upadku. Sprawdź jak powinna wyglądać przy zwichnięcie pierwsza pomoc. 

Na czym polega zwichnięcie stawu?

Zwichnięcie to rodzaj urazu stawu, który polega na dyslokacji stawowej, czyli zmianie fizjologicznego położenia kości w stosunku do siebie. Uraz obejmuje stawy, czyli miejsce w którym spotykają się dwie lub kilka struktur kostnych. Naturalnie w naszym organizmie stawy pozwalają nam na wykonywanie określonego ruchu. W momencie, w którym dochodzi do urazu w naszym stawie następuje długotrwałe przemieszczenie końców kości poza obręb torebki stawowej. 

Często zwichnięcie jest źródłem deformacji stawu i może prowadzić do dalszych nieprzyjemnych komplikacji na tym tle. Z tego powodu tak ważna jest przy zwichnięcie pierwsza pomoc. Warto wiedzieć co zrobić, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko poważnych komplikacji po tego rodzaju urazie. 

Zwichnięcie stawu – pierwsza pomoc

Co zrobić kiedy ktoś obok nas coś sobie zwichnie? Naszym pierwszym działaniem powinno być unieruchomienie stawu i dwóch sąsiadujących z nim kości. Jest to najlepszy sposób, aby uniknąć późniejszych daleko idących komplikacji lub chociaż je zmniejszyć. Możemy do tego użyć wszelkiego rodzaju sztywnych palików i skrawków materiału. Kiedy już ułożymy ranną osobą w wygodnej pozycji, możemy się skupić na usunięciu elementów, które mogą przeszkadzać lekarzom w późniejszej pracy, takich jak np. biżuteria. 

Jednym z kluczowych elementów reakcji na zwichnięcie jest nie podejmowanie próby samodzielnego nastawienia kończyny. Powinien to zrobić lekarz. W innym przypadku może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet może być wymagana operacja. 

Poszkodowaną osobę należy jak najszybciej przewieźć do szpitala. Pacjent zostaje wtedy poddany diagnostyce obrazowej, na podstawie której lekarz przywraca prawidłowe ustawienie kości w obrębie stawu. Następnie pacjentowi zostaje nałożony gips lub szyna gipsowa na kilka tygodni. 

W niektórych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń, które będą wymagała interwencji operacyjnej. 

zwichnięcie pierwsza pomoc

Urazy kości i stawów – rehabilitacja

Urazy kości i stawów najczęściej wymagają rehabilitacji w bardzo wczesnym etapie. W początkowym okresie można wykonywać okłady chłodzące z użyciem woreczków z lodem lub specjalnych kompresów. Często potrzebna jest również farmakologia, która pomoże pacjentowi poradzić sobie z bólem i obrzękiem. Istnieją również leki, które mogą wzmocnić stawy i polepszyć stabilizację całej kończyny. 

Istnieje bardzo dużo zabiegów, które mogą pomóc poszkodowanej osobie. Fizykoterapia może zaoferować zabiegi wykorzystujące pole magnetyczne, krioterapię czy laseroterapię. W późniejszym czasie można wykonywać zabiegi takie mobilizacje stawów i tkanek i masaż głęboki. Często bardzo istotne w procesie leczenia są ćwiczenia w domu. Dlatego nie można o nich zapominać. 

Dla osób, które boją się nawrotu kontuzji i nie czują się pewnie, poleca się przez jakiś czas noszenie opasek lub lekkich usztywniaczy w postaci stabilizatorów, które ustabilizują kończynę. 

Udostępnij