nastykukultur.pl

Blog o tematyce turystycznej, kulinarnej i lifestylowej

Turystyka

Surfing Polska – gdzie można łapać fale na Bałtyku?

Surfing Polska – gdzie można łapać fale na Bałtyku?

Przez popkulturę mamy zakodowany pewien wizerunek surfera. Dlatego ciężko uwierzyć, że surfing Polska może być możliwy. Jeśli waszym marzeniem od zawsze była nauka surfingu, macie szansę jej spróbować nie wyjeżdżając z kraju. W naszym artykule znajdziecie gdzie można surfować w Polsce i jak postawić pierwsze kroki w nauce. 

Dlaczego warto surfować na Bałtyku?

Morze Bałtyckie rzadko kiedy jest kojarzone z nauką surfingu. To duży błąd. Zwykle fale na Bałtyku są niewielkie i nie dają surferom dużych możliwości. Są jednak chwile, kiedy fale są wysokie i idealne do tego sportu. Najlepszy jest okres jesienno-zimowy, kiedy często występują sztormy, a fale osiągają dużą wysokość. Przeważnie fala na Morzu Bałtyckim jest niska i długa, przez co zapewnia bezpieczny, ale długi przejazd.

Dla początkujących Bałtyk dobre warunki będzie oferował również w okresie wakacyjnym. Najlepszy moment na trening występuje po sztormie, kiedy następuje chwila ciszy. 

Nasze morze jest stosunkowo bezpieczne do nauki surfingu. Żyje w nim niewiele organizmów, a dno jest piaszczyste i miękkie. NIe występują silne prądy, które mogłyby wypchnąć początkującego surfera na głębinę lub na falochrony. Dodatkowo Bałtyk jest stosunkowo płytki, dlatego można się w każdej chwili można spokojnie dosięgnąć dna lub się od niego odbić i wypłynąć. 

Bałtyk jest również dobrym miejscem na naukę, ze względu na niskie zasolenie. Początki mogą liczyć się z częstym wpadaniem do wody, a tym samym wodą w oczach. Przez łagodną naturę Bałtyku nie musimy się objawiać zapalenia spojówek. 

Gdzie można surfować nad Morzem Bałtyckim?

Najpopularniejszym miejscem nad Morzem Bałtyckim, gdzie można się nauczyć surfingu jest Półwysep Helski. Charakteryzuje się najbardziej sprzyjającymi warunki do surfowania i innych sportów wodnych. Przez obecność Zatoki Puckiej, mamy do czynienia z akwenem, który jest duży i płytki, więc bezpieczny. Dodatkowo jest tam bardzo długa plaża. Hel ma również bardzo dobrą i rozbudowaną infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych. Znajduje się tam wiele szkół, przez co przyjezdni mają duży wybór i wiele możliwości do wypróbowania. 

Nauka nowych rzeczy w komfortowych warunkach jest zawsze przyjemniejsza. Dlatego wybranie polskiego wybrzeża może być dla nas dobrą opcją w perspektywie wakacyjnego wyjazdu. 

Surfing Polska – czy warto?

Zanim jeszcze pojedziemy nad morze z zamiarem nauki surfingu, przemyślmy czy to na pewno jest sport dla nas? 

Typowe dla tego sportu jest wiosłowanie dla ramionami, dlatego jest to wysiłek, który pomoże nam rozbudować mięśnie ramion, klatki piersiowej i pleców. Natomiast stanie na desce wymaga wysiłku partii nóg oraz ćwiczy nasze poczucie równowagi. Można więc uznać to za sport ogólnorozwojowy. 

Za każdym razem, kiedy uczymy się czegoś nowego tworzymy w naszym mózgu nowe połączenia, a tym samym zmuszamy go do pracy. To powoduje, że niezależnie od swojego wieku, powinniśmy próbować nowych rzeczy. 

Spędzanie czasu nad morze wiąże się z redukcją stresu i regulacją układu nerwowego. Dlatego jeśli na urlopie pragniesz oderwać się głową od stresującej pracy, wybierz się nad Bałtyk. 

Udostępnij