nastykukultur.pl

Blog o tematyce turystycznej, kulinarnej i lifestylowej

Sport

Niebezpieczne sporty – lista

Niebezpieczne sporty – lista

Życie przeciętnego człowieka zwykle nie jest związane z dużym ryzykiem i ogromnymi dawkami adrenaliny. Dlatego niektórzy ludzie mogą czuć pociąg do rzeczy, które wiążą się z niebezpieczeństwem. Właśnie dla tych poszukiwaczy przygód przygotowaliśmy nasz artykuł. Wyjaśniamy co to niebezpieczne sporty oraz prezentujemy najpopularniejsze z nich. 

Niebezpieczne sporty – co to jest?

Nie stworzono jednej spójnej definicji, która należycie opisywałaby niebezpieczne dyscypliny. Najczęściej pojęcie sportu ekstremalnego określa się jako aktywność, która uprawiane jest w trudnych warunkach. Nie ma dokładnego wskaźnika, który pomógłby nam zaliczyć rodzaj sportu do dyscyplin niebezpiecznych. 

Najczęściej podczas określania do jakiej kategorii zalicza dany się sport, kieruje się decyzją ubezpieczycieli. To oni, biorąc pod uwagę liczbę wypadków i urazów, decydują, które niebezpieczne sporty niosą ze sobą zwiększone ryzyko. To również oznacza, że zanim zdecydujesz się na daną aktywność fizyczną, sprawdź co o niej sądzi twój ubezpieczyciel. 

Jako, że sporty ekstremalne są za takie uznawane nie ze względu na emocje, które budzą, ale na liczbę urazów, przed podjęciem decyzji o ich uprawianiu, zastanów się, czy dana aktywność jest na pewno dla ciebie. Pochopny wybór w tej sytuacji może wiązać się z nieprzyjemnymi wspomnieniami. 

Sporty ekstremalne – lista

Sporty ekstremalne dzielimy głównie ze względu na ich specyfikę. Dlatego wyróżniamy sporty ekstremalne – lista: lądowe, wodne, powietrzne, a czasami motoryzacyjne. 

Sporty lądowe

Do tej kategorii zaliczamy sporty, które niekoniecznie odbywają się na ziemi. Jest to m.in. wspinaczka górska i wysokogórska. Przez dużą wypadkowość do tej kategorii zalicza się również kolarstwo górskie oraz wszystkie niebezpieczne sporty zimowe, takie jak snowboarding i nieliczne formy narciarstwa. 

W tej kategorii możemy również znaleźć speleologię, którą nazywamy dyscyplinę, która polega na eksplorowaniu jaskiń. 

Jako podkategoria sportów ekstremalnych lądowych możemy uznać motoryzację. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin jest motocross. To rodzaj wyścigów motocyklowych, które rozgrywane są na specjalnych torach, które mogą być zrobione z piasku lub żwiru.

niebezpieczne sporty

Sporty wodne

Jak sama nazwa mówi jest to lista sportów ekstremalnych, które odbywają się w wodzie, pod wodą lub nad nią. Mogą być wykonywane bez żadnego sprzętu lub z. Większość dyscyplin wodnych będzie wymagało użycia specjalistycznego sprzętu. Do takiego rodzaju sportów zalicza się:

  • surfing 
  • kitesurfing
  • nurkowanie
  • rafting
  • kajakarstwo
  • żeglarstwo
  • wioślarstwo

Jedyną dyscypliną, do której nie będziesz potrzebował drogiego sprzętu jest freediving. Jednak w tym wypadku, warto postawić na dobrego instruktora.  

Niebezpieczne sporty powietrzne

Aby uprawiać sporty ekstremalne powietrzne, będziesz musiał oderwać się od stałego lądu. Do tego rodzaju zaliczamy paralotniarstwo, motolotniarstwo, skoki na bungee, skoki ze spadochronem, loty balonem i szybownictwo. 

W tej kategorii dochodzi jednak do pewnej nieścisłości, dlatego że ubezpieczyciele traktują jako sporty powietrze, dyscypliny uprawiane na dużych wysokościach, takie jak wspinaczka wysokogórska. Dlatego polecamy konsultację z ubezpieczycielem przed rozpoczęciem nauki nowego sportu.

Udostępnij