nastykukultur.pl

Blog o tematyce turystycznej, kulinarnej i lifestylowej

Kuchnia

Green curry – danie czy przyprawa?

Green curry – danie czy przyprawa?

Dania kuchni indyjskiej są gęste, rozgrzewające i idealne na zimę. Jeśli mamy ochotę na porządne jedzenie, które pomoże nam przetrwać chłodne miesiące powinniśmy sprawdzić, czego potrzebujemy, aby sporządzić dobre green curry. Ten najostrzejszy rodzaj indyjskiej lub tajskiej pasty, pomoże nam dodać pikanterii w listopadowe wieczory.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest green curry
  • jakie rodzaje curry można spotkać
  • jak zrobić danie green curry

Green curry – historia 

W Polsce kojarzymy curry najczęściej z daniem podawanym w restauracjach lub z mieszanką przypraw, która dostępna jest w większości supermarketów. Rzadko kiedy dociekamy jaka jest historia pochodzenia tej zagadkowej nazwy. Pierwotnie mówiło się kari. Było to słowo pochodzące z języka tamilskiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczało sos. Potrawa obecna w całej Azji pod różnymi postaciami najczęściej przyjmowała postać pikantnego gulaszu z dodatkiem charakterystycznej mieszanki ziół i przypraw. W Europie smak curry najczęściej kojarzymy z przyprawami takimi jak kurkuma, kozieradka, kolendra i gałka muszkatołowa. 

Coraz częściej zamiast proszku możemy dostać curry w postaci pasty. Są to suche przyprawy, które zostały na poziomie produkcji zmieszane z olejem lub indyjskim masłem ghi. Istnieją różne rodzaje takiej formy curry i są one rozróżniane przez kolor jaki przybierają. Najczęściej wyróżniamy curry żółte, czerwone i zielone. 

Zielone curry jest jedną z najbardziej ostrych rodzajów curry. Jako jedyne tworzy się je na bazie świeżych, zielonych papryczek chilli. W innych rodzajach curry tworzy się z suszonego chilli. 

Green curry – Tajlandia czy Indie?

Curry jako potrawa jest inaczej interpretowane przez wiele azjatyckich krajów. Do największej przemiany doszło jednak w Tajlandii. Curry w Indiach jest bardzo gęstą potrawką, w której możemy znaleźć wiele warzyw i mięsa. W Tajlandii natomiast curry ma postać bardziej płynną. Przygotowuje się je na dwa różne sposoby – na bazie bulionu lub mleka kokosowego. Te gotowane na bazie wody są zwykle kwaśne za sprawą owoców tamaryndowca. Są też zwykle ostrzejsze, przez brak mleka, które łagodzi smak przypraw. 

Indyjskie curry ma gęsty sos, który przygotowuje się na bazie masła. Gotuje się je również znacznie dłużej – warzywa i mięso powinny zmięknąć przez długą obecność w sosie. 

green curry

Zielone curry – przepis

Aby przyrządzić zielone curry, przepis wcale nie będzie nam potrzebny. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Wybieramy sobie jaki rodzaj mięsa lub tofu używamy w naszym green curry przepis oraz jakie warzywa chcemy w nim umieścić. Kroimy je na duże lub drobne kawałki i dobrze podsmażamy na rozgrzanym oleju na dużej patelni. Pod koniec smażenia dodajemy wybraną przez nas pastę. My polecamy green curry, przepis z nim będzie przepyszny. Kiedy wszystko dobrze wymieszamy, zalewamy zawartość patelni mleczkiem kokosowym lub bulionem i dusimy. 

Potrawę możemy podać z każdym rodzajem ryżu lub makaronu. Przez swoją uniwersalność curry jest świetnym pomysłem na obiad, kiedy nie mamy pomysłu na różne produkty znajdujące się w naszej lodówce. Zgodnie z zasadą zero waste, możesz wykorzystać do curry każdy rodzaj warzywa lub mięsa, z którego nie masz pojęcia co zrobić. Dlatego następnym razem, nie dopuść aby coś się zepsuło w twojej lodówce i zrób proste green curry.

Udostępnij