W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o pozytywnych efektach medytacji. W dzisiejszym zabieganym świecie, wiele osób jest ciągle zabieganych. Nie wiadomo gdzie szukać pomocy, ponieważ zjawisko chronicznego stresu jest coraz bardziej popularne. Świata nie zmienimy, ale możemy spróbować zmienić nasze myślenie. Dlatego medytacja mindfulness może nam pomóc.
Medytacja mindfulness – co to jest?
Mindfulness po polsku oznacza uważność. Jest to praktyka, która pomaga nam na skupieniu się na danym momencie. Polega na poświęceniu całej uwagi na to co się dzieje tu i teraz. Medytacja mindfulness odciąga nasz umysł od oceniania i osądzania oraz zwraca uwagę na to, aby bez pośpiechu zauważyć każdy detal otaczającego nas świata.
Ten rodzaj medytacji jest odpowiedzią na pośpiech otaczającego nas świata. Wynika z przekonania, że obecnie ludzie są zajęci swoimi myślami i przyszłymi planami, co powoduje że żyją zbyt szybko i nie pozwalają sobie cieszyć się chwilą.
Udowodniono, że nadmierne myślenie może prowadzić do chronicznego stresu, a ten do dalszych zdrowotnych komplikacji. To powoduje, że coraz więcej osób próbuje medytacji. Jest to stosunkowo prosty sposób na relaks, który obiecuje skuteczność.
Medytacja – uważność i inne korzyści
Medytacja mindfulness niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli postaramy się przeznaczyć każdego dnia chociaż kilka minut na ćwiczenia, bardzo szybko uda nam się zauważyć pozytywne skutki. Jakie dokładnie?
Jedną z najbardziej oczywistych zalet medytacji jest koncentracja. Jak mięsień, naszą zdolność koncentracji możemy wytrenować. Podczas regularnej praktyki można również zauważyć, że uważnie przeżywamy więcej chwil w naszym życiu, a tym samym czerpiemy z nich większą radość. Medytacja – uważność może również pomóc nam w podejmowaniu lepszych decyzji. Przez lepszą znajomość naszych emocji, możemy je szybciej zauważać i kontrolować. Lepiej znamy swoje potrzeby i uczucia, a to spowoduje, że podjęcie dobrej decyzji przyjdzie nam z łatwością. Jednocześnie mindfulness może rozwinąć w nas kreatywność.
Jednak skutki, na których nam najbardziej zależy to redukcja stresu i osiągnięcie balansu w życiu osobistym i zawodowym. Mogą się one pojawić dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia ćwiczeń. Dlatego warto spróbować medytacji, nawet jeśli nie zadziała w tym obszarze od razu.
Medytacja mindfulness – od czego zacząć?
Największą zaletą medytacji mindfulness jest fakt, że masz pełną dowolność formy, w jakiej chcesz ją ćwiczyć. Oczywiście dla początkujących najlepszym wyborem będzie tradycyjna forma, która polega na leżeniu lub siedzeniu w tradycyjny sposób. W ten sposób na początku będzie nam najprościej się skupić.
Jeśli jednak chcemy spróbować czegoś innego, bo tradycyjna medytacja nie jest dla nas, możemy zacząć od picia herbaty. W takim wypadku trening zaczynamy od przygotowania suszu. Odmierzając odpowiednią ilość, obserwujemy dokładnie suszone listki herbaty, możemy je powąchać, dotknąć ich nierównej struktury. Starajmy się wykorzystać najwięcej zmysłów ile możemy. Wsłuchajmy się w szum gotującej się wody i w dźwięk zalewania herbaty wrzątkiem. Pijąc napar skupmy się nie tylko na smaku herbaty, ale również na jej temperaturze, ciężarze kubka w dłoni.
Trening uważności można ćwiczyć wszędzie i o każdej porze. Przykład herbaty może ci pokazać różnorodność takiej praktyki i ogrom możliwości. Oczywiście jeśli w dalszym ciągu nie czujesz się zbyt pewnie, a by spróbować treningu samodzielnie, możesz poszukać w internecie wielu materiałów audio, które przeprowadzą cię przez pierwsze medytację.